Undgå at sveden saboterer din makeup

Det kan godt være, jeg er lidt småklam... men min læbestift sidder, som den skal! Det kan godt være, jeg er lidt småklam... men min læbestift sidder, som den skal!
Skrevet 30. juni af skønhedsredaktør Camilla Haldrup. Foto: getty

Går din makeup grassat, når temperaturen stiger? Se her, hvordan du vinder kampen mod svedperlerne

Se mere om: Skønhed, sved, sommer

Det gode ved sved er.... en af fordelene ved at svede er... vi synes, sved er fedt, fordi... STOP! Der ER bare ikke noget godt at sige om sved. Og da slet ikke i sammenhæng med skønhed!

Èn ting er den skarpe dunst, der kan brede sig fra dine armhuler og lave plamager på din yndglingskjole. Uff! En anden er, når sveden gør dit ansigt fugtigt og får makeuppen til at løbe og lægge sig i uflatterende kager. Dobbelt uff!

Dit første svedproblem kan i de fleste tilfælde løses med en god deodorant som den effektive antipersirant Deo Pure Roll-on fra Biotherm. Køb den på matas.dk for 165 kroner.

Det andet sved-issue hjælper vi dig med at få styr på i denne lille guide. Klik videre på de næste sider og se, hvordan du får makeuppen til at holde i varmen.

Næste afsnit »

Hvis du kunne lide artiklen, vil du nok også kunne lide Sådan får du fedt strandhår eller Sommerens store frisurehit: Fletninger.

Woman 3 numre af Woman + StyleSnob silketørklæde for kun 99 kr. Bestil »

Kommentarer (3)

  1. JaHvad? JaHvad? Indlæg: 300
    30/06 2010 kl. 15:07

    Nu vil jeg så lige kommentere det 3. punkt - ikke alle får en dejlig, brun glød - og jeg er en af dem der desværre ikke gør.. Derfor brugte jeg lige så meget make up om sommeren, som om vinteren. Men da jeg blev skoldet i ansigtet, kunne jeg ikke bruge make up, og det var tavng til at undvære make uppen.. I dag bruger jeg kun mascara!! Hvor jeg førhen brugte alt fra concealer, pudder, foundation, øjenskygge, streg osv.

  2. Fili7 Fili7 Indlæg: 1
    02/07 2010 kl. 11:08

    Jeg synes, at jeg gør stort set alt hvad der står i guiden, men alligevel er der ikke meget make-up tilbage en sommeraften. Det er slet ikke min øjen make-up der løber, det er simpelthen min foundation. Selvom jeg bruger primer, kommer der ikke noget foundation af, når jeg tager make-uppen af om aftenen. Jeg har desuden også en face mist, men den gør heller ikke nogen forskel. Hvad kan man gøre?

  3. sussibjoern DSC00807.JPG Indlæg: 71
    02/07 2010 kl. 19:12

    Som der også står i guiden så brug i stedet for foundation en miniral pudder.
    Jeg har selv brugt foundation i mange år, men da jeg fik noget medicin jeg sveder meget af måtte jeg simpelthen prøve noget andet. En pudder, giver en flot dække og så kan huden bedre ånde. Det er altså bedre for huden. Og det holder efter min mening meget bedre. Plus det er let lige at friske en pudder op på næsen frem for en foundation. Giv det en chance, har hjulpet mig rigtig meget. God sommer

Skriv kommentar

Du skal være logget ind for at kunne skrive her

eller Opret din egen profil på Woman.dk

Relaterede

Seneste debatter

Afstemning

Hvilken økonomisk model bruger du og kæresten?

Abonnér på WOMAN Se alle tilbud

Opret profil Log ind