Din internetbrowser er desværre uddateret. Denne side understøtter beklageligvis ikke forældede browserversioner.

Sådan opdaterer du din browser
Logo da
  • Logo da
  • Livsstil
    • Stærke Kvinder
    • Veninder
    • Uddannelse
    • Karriere
    • Rejse
    • Opskrifter
    • Drinks
  • Underholdning
    • Film & Serier
    • Test dig selv
    • Konkurrencer
    • Podcast
    • Stand-up
  • Kærlighed
    • Parforhold
    • Dating
    • Sex
    • Sexnoveller
  • Sundhed
    • Wellness
    • Fitness
  • Skønhed
    • Mode
    • Kropspleje
    • Hudpleje
    • Hår
    • Makeup
  • Familie
    • Børn
    • Gravid
    • Navne
  • Stjernetegn
    • Dagens horoskop
  • Blogs
    • Blogs fra redaktionen
    • Blogs fra læserne
    • Mød redaktionen
  • Nyhedsbrev
Logo da
  • Livsstil
    • Stærke Kvinder
    • Veninder
    • Uddannelse
    • Karriere
    • Rejse
    • Opskrifter
    • Drinks
  • Underholdning
    • Film & Serier
    • Test dig selv
    • Konkurrencer
    • Podcast
    • Stand-up
  • Kærlighed
    • Parforhold
    • Dating
    • Sex
    • Sexnoveller
  • Sundhed
    • Wellness
    • Fitness
  • Skønhed
    • Mode
    • Kropspleje
    • Hudpleje
    • Hår
    • Makeup
  • Familie
    • Børn
    • Gravid
    • Navne
  • Stjernetegn
    • Dagens horoskop
  • Blogs
    • Blogs fra redaktionen
    • Blogs fra læserne
    • Mød redaktionen
  • Nyhedsbrev

Læs også

Kvinde der fortæller lægne

10 små løgne, vi har fortalt for at imponere en ny flirt

8 myter om mænd

Mænd drømmer om sex som i pornofilm. De vil gerne knalde deres pigevenner. Og så er de vilde med at prutte. Det ved enhver da – eller hvad?

27. marts 2016 af Rikke Hovn Pulsen

  • 1 af 8
    1. Mænd er ligeglade med, hvordan de  formulerer sig i sms’er

    1. Mænd er ligeglade med, hvordan de formulerer sig i sms’er

    FALSK! De tænker lige så meget over det som os!

    Rasmus: “Selvfølgelig går vi da op i formuleringerne, hvis det er en kvinde, vi fl irter med.”

    Jacob: “Jeg kan godt bruge en halv time på at sidde og rette kommaer og stavefejl, så den er helt perfekt. Der er ingen grund til at skynde sig. For det er for nederen, hvis hun tror, jeg ikke har andet at lave end at sidde og sms’e med hende.”

    Kasper: “Det er egentlig lidt plat, men sådan er det jo: Du virker for offensiv, hvis du skriver for hurtigt.”

    Rasmus: “Jeg tænker situationen igennem, inden jeg formulerer beskeden – hvis jeg skriver sådan og sådan, hvor drejer jeg så samtalen hen? Men modsat de andre sørger jeg for at svare hurtigt, så vi kan holde gang i samtalen. Der gider jeg ikke være kostbar.”

     

  • 2 af 8
    2. Mænd hader Ikea

    2. Mænd hader Ikea

    SANDT! De hader det virkelig (men de kan godt lide Ikeas hotdogs)!

    Jacob: “Når kvinder er i Ikea, går de i et særligt Ikea-mode, som kan sammenlignes lidt med at være på ferie. De går rundt med museskridt og kigger og siger ting som ‘nej, se en toiletbørste. Sådan en har vi også derhjemme’. Det er så smart udtænkt, at man skal hele vejen igennem den der s-formede butik, og man kan ikke komme forbi dem, der går foran. Sidste gang tog det fem timer, og det gider jeg bare ikke bruge mit liv på!”

    Rasmus: “Kvinder skal undersøge det hele, på trods af at de udmærket ved, at de ikke har plads til det derhjemme. Hvorfor kan I ikke bare gå ind med en indkøbsseddel og finde det, I skal have, og så gå igen?”

    Kasper: “Det eneste, der er dejligt, er, at man kan få en fransk hotdog til en ti’er, når man endelig når til udgangen.”

    Jacob: “Det kan faktisk være hyggeligt, når vi møder andre mænd i Ikea, der også ser ud til at have det ad helvede til, og så sender vi hinanden medlidende blikke: ‘Argh, du hader også at være her? Ja, jeg hader det også. Skal vi mødes til en hotdog nedenunder om lidt?’ Mænd kan sige enormt meget til hinanden alene med øjnene i Ikea!”

     

  • Galleriet fortsætter efter annoncen

  • 3 af 8
    3. Mænd kan sagtens knalde uden følelser

    3. Mænd kan sagtens knalde uden følelser

    SANDT! Det kan de faktisk godt. Surprise...

    Kasper: “Ja, det kan vi da snildt, thumbs up!”

    Rasmus: “Vi er ikke så emotionelt indstillet som jer kvinder. Hvis vi ser en lækker dame, så tænker vi: ‘Hov for satan, hun er pæn, hende vil jeg gerne knalde’. Og vi kender hende jo ikke, så det kan umuligt være, fordi vi har følelser for hende.”

    Jacob: “Det må være en kristen værdi i vores kultur, der siger, at sex altid er noget intimt, som to mennesker skal dele, og den er kvinderne hoppet på. Men det er noget pjat, for fysisk er der jo ikke noget som helst i vejen for, at man kan knalde med en, man lige har mødt!”

    Kasper: “Ja, det er fint nok med et one-night-stand. Men sex er alligevel klart bedre, når der er følelser med.”

    Jacob: “Det er rigtig nok, men for mig er det to forskellige ting.” 

  • 4 af 8
    4. Mænd elsker prutter

    4. Mænd elsker prutter

    SANDT! Prutter er seje (når det er mændene selv, der fyrer dem af).

    Rasmus: “Når vi sidder nogle gutter sammen, er prutter noget af det mest humoristiske i verden. Jeg tror, at det har noget med lyden at gøre. Jo større og vildere, jo sjovere er det.”

    Jacob: “Det er jo rådden lugt, der kommer ud af røven – det kan man da kun grine af. Det er så pisseulækkert, så når det sker, er det sjovt at sige: ‘Ha ha, det var dig, der gjorde det. Den har du gemt på længe, hva’?’.

    Kasper: “Ja, det er sjovt, når de kommer ubelejligt, som hvis man sidder til en fin middag. Men hvis det er kvinderne, der prutter, så er det røvulækkert! Sådan er det bare!”

  • Galleriet fortsætter efter annoncen

  • 5 af 8
    5. Mænd kan ikke skide uden at have noget at læse i

    5. Mænd kan ikke skide uden at have noget at læse i

    FALSK! Der findes i hvert fald én, som godt kan undvære læsestof på potten.

     

    Rasmus: “Jeg havde faktisk Tipsbladet med på toilettet så sent som i går. Der er noget hyggeligt ved at sidde derude og fordybe sig. Så føler jeg, at jeg bruger tiden konstruktivt i stedet for bare at ordne de ting, jeg nu skal. Det har nok noget at gøre med, at jeg så min far tage B.T. med derud, da jeg var lille. Så rykkede han vasketøjskurven hen foran toilettet og lagde avisen på den, og nu er jeg begyndt at gøre det samme ...”

    JACOB: “Ja, vi vil gerne udnytte tiden – ellers føles det bare som spildtid. Og så handler det også om, at jeg ellers aldrig har tid til mig selv. Men derude kan jeg lukke af, der er ro, og så kan jeg lige få læst avisen.”

    RASMUS: “Man kan også tage computeren med derud og være lidt på nettet. Det er så smart ...”

    KASPER: “Den bølge er jeg aldrig rigtig hoppet på. Jeg får bare overstået det, der nu skal. Hvorfor bruge ekstra tid derude?”

    JACOB: “Er det ikke noget, man begynder på, når man arbejder et sted, hvor pauserne er for korte? Jeg har arbejdet på et motorvejscafeteria engang, og da begyndte jeg ret hurtigt at tage avisen med på lokum.”

     

  • 6 af 8
    6. Mænd og kvinder kan godt være venner uden seksuel tiltrækning

    6. Mænd og kvinder kan godt være venner uden seksuel tiltrækning

    FALSK! Din mandeven er et urmenneske, der gerne vil formere sig.

    Jacob: “Det er en udbredt misforståelse. Selvfølgelig har vi lyst til at knalde vores veninder, hvis de er lækre. Hvis nogle siger andet, lyver de.”

    Kasper: “Man kan ikke have en pigeven, der er lækker, uden at tænke på, hvordan det ville være at dyrke sex med hende. Det kan ikke lade sig gøre.”

    Rasmus: “Jeg har faktisk oplevet med en af mine veninder, at jeg i starten syntes, hun var helt vildt spændende. Men så blev vi gode venner, og så betød udseendet ikke så meget. Men grundlæggende er det rigtigt nok: Vi mænd har et instinkt, der siger, at vi skal formere os lige meget hvad.”

    Jacob: “Som mand skal man tit slås med det i forhold til sin kærestes drengevenner. Hvis de kommer lidt for tæt på, så ved jeg jo godt, at han – ud over at være venner – gerne vil knalde hende. Ellers er han homosekuel!”

  • Galleriet fortsætter efter annoncen

  • 7 af 8
    7. Mænd vil gerne have sex som i pornofilm

    7. Mænd vil gerne have sex som i pornofilm

    FALSK! Sådan vil de faktisk ikke have det i virkeligheden.

    Jacob: “Porno er en fantasi, der bliver udtænkt for mig, når jeg er for doven til selv at tænke den. Jeg kunne nok godt lukke øjnene og lave den selv, men så var der bare ikke nær så mange detaljer, lyde og farver.”

    Rasmus: “Nogle gange kan jeg godt overveje, hvordan det ville være, hvis det virkelig skete. Hvis jeg mødte en, der var brandlækker som en pornostjerne, og hun nød det lige så meget, og jeg kunne holde lige så længe ...”

    Jacob: “Jeg tror, det er de færreste mænd, som gerne vil have et sexliv som på film. Porno egner sig godt til, hvis man er alene, men det er uegnet til parsex, for der er absolut ingen følelser i det, og kvinderne stønner så meget, at det er irriterende. Jeg kan sagtens se, at det hele er fake.”

    Kasper: “Måske er det noget med, at vi mænd faktisk ikke har lyst til at dyrke sex på pornomåden i virkeligheden. Derfor nøjes vi med at gå ind på nettet, hvor vi kan dyrke fantasien uden at udleve den rigtigt.”

  • 8 af 8
    8. Pikken er mandens bedste ven

    8. Pikken er mandens bedste ven

    SANDT! De er i hvert fald meget glade for den!

    Jacob: “Den anden dag spurgte jeg faktisk mine kolleger, hvad de helst ville undvære: pikken eller armen. Alle var enige om, at pikken var det sidste i verden, de ville undvære. Jeg tror faktisk, jeg ville dø, hvis jeg mistede den. Det er, som om det er den, der gør det legalt, at jeg er her på Jorden. Ellers kunne jeg jo ikke få børn og alt det der.”

    Kasper: “Jeg er enig. Jeg ville meget hellere undvære en hånd eller et ben. Man kan ligesom ikke få en protese i stedet for sin pik.”

    Rasmus: “Jeg har ikke et navn for min pik. Men den betyder, at jeg kan tilfredsstille mig selv en gang imellem, udleve mine fantasier og udfolde mig seksuelt. Det er sådan en urtidsting.”

    Jacob: “Det kan godt være sjovt at give den navne, men det er ikke, fordi jeg mener, den lever et andet liv end mig, det er jo en del af mig – en meget vigtig del af mig.”

     

    Bragt første gang i Woman nr. 117. 

  • Galleriet fortsætter efter annoncen

  • Læs også

    Kvinde der fortæller lægne

    10 små løgne, vi har fortalt for at imponere en ny flirt

    Scorereplik du kan sende til din flirt

    14 (platte) scorereplikker, du kan sende a...

    Kvinde med telefon og Happn logo

    8 undrende spørgsmål, du har stillet dig s...

    Hund og kvinde tager selfie

    Dette søde kæledyr øger dine chancer på da...

Dating
Kvinde der fortæller lægne

10 små løgne, vi har fortalt for at imponere en ny flirt

Dating
To mennesker på en date.

Parterapeuten guider dig: Sådan begynder du at date igen efter et svært brud

Dating
Scorereplik du kan sende til din flirt

14 (platte) scorereplikker, du kan sende afsted til din sommerflirt

Dating
Kvinde med telefon og Happn logo

8 undrende spørgsmål, du har stillet dig selv, hvis du har brugt datingappen Happn

Serier og sjove quizzer – direkte i din mail!

Vil du have gode råd til dating og parforhold, inspiration til hvad du skal se på Netflix og ikke mindst tage sjove quizzer? Så tilmeld dig vores nyhedsbrev!

 

Ja tak, jeg vil gerne modtage Womans nyhedsbrev spækket med spændende artikler og markedsføring om Woman via e-mail. Du kan til enhver tid afmelde dig igen via afmeld-linket. Læs mere

Dating
Hund og kvinde tager selfie

Dette søde kæledyr øger dine chancer på datingmarkedet

Dating
Gode ideer til sjove dates

Gode ideer til sjove dates

Dating
Kvinde kigger på telefon en sommerdag

Mangler du en god icebreaker til dit nye Tinder-match? Her er 10, du kan bruge lige nu

Dating
Par på date

10 virkelig gode steder, du skal tage på date i Aarhus

Dating
Kvinde og mand cykler i solnedgang

20 hyggelige forårsdates, I skal nå i år

SMS

14 platte scorereplikker, du kan bruge på dit crush på valentinsdag

GoBoat date

10 virkelig fede steder, du skal slæbe din date med hen i København

Kvinde smiler og mand holder om hende

19 scorereplikker, som er mere skøre, end de er gode

single kvinde

18 ting, kun os, der har været single i årevis, forstår

Scorereplik nytårsaften

15 platte scorereplikker, du kan bruge nytårsaften

Kvinde kigger på telefon

15 søde scorereplikker, du kan bruge til at score dit match på Tinder

Kvinde og mand der snakker

7 gode måder, du kan møde din fremtidige flirt på, hvis du hader online dating

Amanda og Graham fra filmen The Holiday

Dates i december: 9 ting, I kan lave, når julen står for døren

Date din bedste ven

10 grunde til, at det er super fedt at date sin bedste ven

Kvinde datingtips

8 datingtips, alle singler bør kende – ifølge videnskaben

Kræsen på Tinder

12 tanker, du helt sikkert har haft, hvis du er for kræsen på Tinder

Scorereplik

13 platte scorereplikker, du kan bruge på din flirt til halloween

Dating
En kvinde og en mand er på date og drikker alkohol

13 ting, alle bør vide om at date kvinder fra (romantikforladte) Danmark

Dating
Par efterår

30 hyggelige efterårsdates, I skal nå i år

Dating
Pige og dreng i park

10 hyggelige efterårsdates, du kan invitere din flirt på til under 200 kroner

Dating
fjollet kvinde

9 ting, du skal vide, hvis du dater en kvinde, der ikke føler sig heeeelt voksen endnu

Dating
Kvinde og mand på date.

5 kække måder, du kan invitere et crush ud på

Dating
Kvinde på tinder

Du ved, du er lidt for aktiv på Tinder, hvis du kender alle disse 13 frustrerende situationer

Dating
Rachel fra Friends

8 faser, vi alle skal igennem, når vi skal på Tinder-date

Dating
Mand og kvinde på job

9 skøre situationer du helt sikkert kan genkende, hvis du har et crush på din kollega

Dating
Mand med fodbold

10 grunde til det er fedt at date en fodboldspiller

Dating
Kvinde

13 uundgåelige ting, du kender, hvis du er sidste single i venindegruppen

Dating
Par spiser is

38 sommerdates, I skal nå i år

Dating
kørlighed

Så lang tid tog det 26 Woman-læsere at blive forelskede

Dating
Kvinde spiser chokolade

11 ting, du helt sikkert kan genkende, hvis du er single

Dating
Kvinde med vinglas på zoom

5 ting, du lærer om dig selv, når du er single

Dating
Kvinde kigger på telefon

Mangler du inspiration til din Tinder-bio? Her er de 3 bedste råd, der fortjener et højre swipe

Dating
kvinde, der smiler

Er du introvert? Her er 6 grunde til, at det gør dig til en fantastisk date

Kundeservice 
Kontakt: 39 10 30 00

Bonnier Publications International AS
Postboks 543
1411 Kolbotn
Norge
Org.: 977041066

Facebook
Instagram
Snapchat
Nyhedsbrev

Bonniershop
Mød redaktionen
Job
Annoncér
Presse
Kontakt os

Cookiepolitik
Persondatapolitik
Juridisk information