Barn laver gymnastik
© iStock

12 ting, du KUN forstår, hvis du har trænet børn på et gymnastikhold i den lokale hal

Løn? Nej da, men du får jo en købmandskurv i slutningen af sæsonen

5. marts 2017 af Maria Broe Trustrup Hansen

1. Du bliver mega skruk, når lille Ella laver sin første koldbøtte, eller når søde Karl forgæves prøver at følge med i rytmeserien. De er SÅ forbandet søde – kæreste, watch out! 

2. Fem minutter senere tænker du, at du ALDRIG skal have børn. Okay, så søde var Ella og Karl alligevel heller ikke – hvor meget kan børn skrige uden nogen som helst form for grund? 

3. Forældre er et mareridt og overvåger dig konstant. Årsagen er, at de KUN tænker på deres egen lille rolling, og du lover dig selv, at du aldrig bliver sådan (men inderst inde ved du godt, at du lyver for dig selv – dit barn bliver verdens centrum!).

4. Du får lov til at klæde børn ud i de mest grinern (læs: grimmeste) dragter, verden nogensinde har set. 'Ja, små springgymnaster, I skal have den her skriggrønne, nervøse velour-dragt på til ALLE jeres opvisninger!' Mhm, magt er en skøn ting – MUHAHAHA!

5. Når du ser andre børn dyrke sport, tænker du: ‘Hvorfor er de så elendige?’ Når du derimod ser ‘dine EGNE børn’ lave opvisning, er du dybt, dybt imponeret over deres niveau. Wauw, et flot fejesving! 

6. Du har altid lidt pres på før et stævne – især hvis det er med overnatning. At have ansvar for ti 11-årige kan være lidt af en mundfuld, og sååå glad er du heller ikke for at sove i sovepose i et snusket klasselokale og spise masseproduceret spaghetti med kødsovs. 

7. Det går dog op for dig, at det er det hele værd, for hold kæft, hvor er det sjovt at være sammen med ungerne fra morgen til aften. Altså i de tre dage, turen varer – så har du også fået din lyst styret...

8. Det er svært ikke at undgå at føle sig som en konge, når du kan mærke, hvor meget ungerne ser op til dig. Nu de siger det, er du da også rimelig vild til at lave den vejrmølle (selvom du får sværere og sværere ved at hive røven med dig rundt).  

9. Det værste er, når et barn kommer til skade. You did NOT sign up for this, og desuden kan du ikke tåle at se blod, men alle kigger forventningsfuldt på dig, og det går op for dig, at det er dig, der er den voksne. Crap.

10. Er der dage, hvor du har mere lyst til at blive på sofaen end at tage op i hallen og råbe ad nogle unger? Klart der er! Men bagefter føles det bare så godt. Ligesom spinning.

11. Det er bestemt ikke for lønnens skyld, at du gør det, for den er pænt elendig (læs: ikke eksisterende). Til gengæld får du vildt mange plus på karmakontoen og en "god" gave a la en købmandskurv, når sæsonen er slut. Saltmandler er da en meget god løn – eller noget...  

12. Du vil gerne være et godt forbillede og gå i klubbens ‘smarte’ træningsdragt, men den er simpelthen for grim. Hvem i alverden har valgt, at klubbens farver skal være orange, turkis OG lilla? Less is more, people. 

Vil du ikke gå glip af andre sjove lister fra Woman? Så er det her, du skal klikke!